Sivas Kangal Balıklı Çermik Termal Kaplıcası Oteli

Sivas Balıklı Çermik Kaplıcası Termal Oteli; tedavi, konaklama ve tesis bilgileri:

Tedavi özelliği ile dünyada benzeri bulunmayan Kangal Balıklı Kaplıcası sedef hastalığı olmak üzere diğer cilt hastalıkları için son derece olumlu etkilere sahiptir.

Dişleri olmayan ve 2 -10 cm uzunluğunda olan Cyprinide (Sazangiller familyasından), Cyprinion Macrostamus (Beni balığı) ve Garra rufa (Yağlı balık) türündeki balıklar 36 – 37 ºC sıcaklıktaki suyun yumuşatmış olduğu ve tahriş olmuş durumdaki veya herhangi bir enfeksiyonla oluşmuş cilt dokusundaki yaraları, egzama, cerahatli sivilceler ve sedef hastalığı oluşumları gibi kabarık yara kabuklarını kopararak cildi pürüzsüz hale gelmesini sağlarlar.

Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için üç hafta (21 gün) süre ile günde üç defa havuza girilmesi ve iki saat süre ile suda kalınması tavsiye olunmaktadır. Ayrıca, sabahları aç karnına birkaç bardak şifalı su içmek tedaviyi desteklemektedir.

Balıklı Kaplıca suyunun biyolojik ve tedavi edici yönünün Selenyum (1.3 ;ppm) içeriğinden kaynaklandığı da bilinmektedir.

Balıklı çermik suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda ayrıca belirtilmiştir:

sivas balıklı çermikAkratotermal (Oligometalik) termal su niteliğinde olan kaplıca suyu psöriasis başta olmak üzere hiperkeratozla seyreden dermatolojik rahatsızlıklardır. Kronik egzematöz lezyonların, rezidüel ürtikerlerin ve nörodermitlerin tamamlayıcı tedavisinde helioterapi ile kombine şeklinde kullanılma endikasyonu bulunmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra suyun termal etkisinden yararlanarak dejeneratif eklem hastalıklarının, yumuşak doku romatizmalarının, inflamatuar artritlerin tamamlayıcı tedavisinde, ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda banyo uygulamaları şeklinde kullanılabilir niteliktedir.

Kangal Balıklı Kaplıcası Tesis Bilgileri:

Kaplıca alanında mülkiyeti il özel idaresine ait olan ve özel bir şirket tarafından işletilmekte olan ve iki bölümden oluşan bir adet termal otel bulunmaktadır. Bütün yıl hizmete açıktır olan otel bünyesinde biri yarı olimpik olmak üzere 6 adet havuz ile16 adet özel banyo bulunmaktadır. Kaplıca oteli 3’ü süit olmak üzere toplam 120 Oda ile 300 yatak kapasitesine sahiptir. Termal Otele ait kür merkezine, Sağlık Bakanlığı tarafından kaplıca işletme izin belgesi verilmiştir. Kaplıca alanında ayrıca günübirlik kullanıcılar, restaurant, market, çay bahçesi, çocuk parkı, mini futbol sahası ve otopark hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca kaplıca alanında aynı şirket tarafından işletilen ve özellikle yaz aylarında kullanılabilen bungalov ve apart üniteler mevcuttur.

Adres:
Kangal İlçesi Kangal Deresi Mevkii Sivas

Ulaşım:
Karayolu üzerinde bulunan balıklı kaplıca alanı Ankara’ya 450 km, Sivas’a 98 km mesafededir. Kangal İlçesi’ne 13 km uzaklıkta

Sivas Kangal Balıklı Çermik Termal Kaplıcası Oteli Sivas Kangal Balıklı Çermik Termal Kaplıcası Oteli Sivas Kangal Balıklı Çermik Termal Kaplıcası Oteli Sivas Kangal Balıklı Çermik Termal Kaplıcası Oteli

Post navigation