Kurşunlu Çavundur Kaplıcası Termal Oteli

Çankırı / Kurşunlu Çavundur Kaplıcası Termal Oteli; oda ücreti / fiyatı, şifa, konaklama, iletişim, rezervasyon, telefon numarası, ulaşımı, adresi bilgileri:


Kurşunlu İlçesi Çavundur Beldesi’nde bulunan termal kaynaktan 54°C sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkmaktadır.

Belde’ye ve Gerede-Samsun (E 80) Devlet Karayolu’na 1.5, Kurşunlu`ya 9, Çankırı’ya ise 90 km. mesafede olan kaynak çevresinde, Belde Belediyesi ta­rafından işletilen iki adet açık havuz ile 100 yataklı bir konaklama ünitesi ve 20 yataklı özel bir pansiyon bulunmaktadır.

Yol, su, elektrik ve telefonu bulunan termal kaynağın hemen yakınından Çankırı – Zonguldak Demiryolu geçmekte ve aynı yerde yolcu trenleri durmaktadır.

Kurşunlu – Çavundur İl Özel İdaresi Kaplıca Tesisleri
Kaplıca suyu sodyum bikarbonatlı, hipertermal, hipotonik bir özel­lik taşımaktadır. Maden suyunun tıbbi yönden değerlendirilmesi ise şöyledir;

Doğal sıcaklığı nedeniyle tüm ağrılı hastalarda kullanılabilmesi söz konusudur. Ancak uygulamaların banyo ve hareketsiz uygulamalı türleri için 37-38 °C’a kadar, hareketli havuzlar için 27-28 °C’a kadar soğutulması gerekmektedir. Bu suretle, her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemleri, ameliyat ve travma sekellerinde yararlı olacaktır.

Alkalik özelliğine bağlı olarak, içme kürleri şeklinde değerlendirilmesi halinde karaciğer, safra kesesi ve safra yolları yetmezliklerinde kullanılabilecektir. Sarılık sonrası bozulan karaciğer fonksiyon testlerinin düzeltilmesi amacı ile, pankreasla ilgili kronik hastalıklarda, Diabetes Mellitus ve Gut hastalığında yararlı olabilir. Kronik mide ve bağırsak iltihapları, böbrek ve idrar yolları kronik iltihaplarında, böbrek taşı oluşumunu engellemek için içme kürleri şeklinde değerlendirilebilir. Ancak içme kürleri için suyun sıcaklığının genellikle 20 ila 30°C soğutulması gereklidir.

Su, sodyum iyonu içerdiğinden dolayı üst solunum yolları ve akciğerin allerji ve kronik iltihaplarında inhalasyon-aerosol tedavisi olarak değerlendirilebilir.

Belediyeye ait iki havuz ve konaklama tesisi de hizmete açıktır.

Kurşunlu Çavundur Kaplıcası Termal Oteli Kurşunlu Çavundur Kaplıcası Termal Oteli

Post navigation