Ardahan Kaplıcaları – Hamamları – Çermikleri – İçmeleri

Ardahan Kaplıcaları – Hamamları – Çermikleri – İçmeleri

Sugözü Köyü Kaplıcası Çermiği Tesis Bilgileri:
2 Kameriye, 1 bayan WC, 1 bayan giyinme kabini, 1 erkek WC, 1 erkek giyinme kabini, 1 su kaynağı havuzu, 1 bayan havuzu, 1 erkek havuzu, 1 ahşap köprü

Ulaşım:
Ardahan İl merkezine 2 km, Göle İlçesine 43 km, Çıldır İlçesine 48 km, Hanak İlçesine 37 km ve Kars İline 95 km mesafede ve Ardahan-Göle karayoluna 100 m mesafede yer almaktadır.

Ardahan Kayabeyi Köyü Deve Boynu Çermiği / Kaplıcası:
Kura Vadisi içinde ve Kura Nehri’nin tam bitişiğinde(nehirle bitişik) sodalı ve içilebilen termal su kaynağıdır.

Literatürdeki adını, vadi başındaki, Kayabeyi Köyü’nün Deveboynu mevkiinden alan ve coğrafi kaynaklarda ”Deveboynu Kaplıcaları” olarak geçen kaplıca, yöre halkı arasında; ”çermik, çörmük vs..” isimleriyle bilinir.

Kışın kar ve buz, ilkbaharda ise aşırı yağan yağmurların Kura Nehri seviyesini yükseltip, kaplıca üzerini kapatması yüzünden, genelde yaz ve sonbahar aylarında kullanılabilmektedir.

Yaz-kış sıcaklığı değişmeyen (20-25 derece) sodalı suyun, birçok cilt ve iç hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Yaz aylarında özellikle Çıldır’dan ve çevre köylerden gelen birçok insanın akınına uğrayan çermiğin, dik ve sarp olan patika yolu (özellikle yaşlı insanlarımız için) sorun teşkil etmektedir.

Vadi başına gelmek için bile, oldukça zor ve bozuk bir yolu çekmek zorunda kalsanız da; aşağıya inip, kaplıcanın sıcak ve kaynayarak çıktığını görebileceğiniz sudan bir yudum içip, içine girdiğinizde yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.
Ardahan Kaplıcaları Hamamları Çermikleri İçmeleri Ardahan Kaplıcaları Hamamları Çermikleri İçmeleri

Post navigation